7
مهر
چرا قیمت زعفران با قیمت طلا برابری میکند؟ 

چرا قیمت زعفران با قیمت طلا برابری میکند؟ 


زمان مطالعه : 4 دقیقه

درآمد نفتی ایران یکی از اصلی ترین شاخص های اقتصادی کشور ماست، اما لزوماً تمامی درآمد ایران از نفت و محصولات نفتی نمی باشد و فرآورده های غیر نفتی همچون زعفران و پسته و ... تاثیر ویژه ایی دارد. در بحث صادرات غیر نفتی زعفران حرف نخست را میزند، به حدی که بیش از 90 % تولید جهانی زعفران و مقام اول در تولید و صادرات زعفران به ایران اختصاص دارد. 

خرید زعفران

سلام دوست عزیز قبل از اینکه بریم سراغ مقاله یک نکته هست که باید بهت بگم، اگر شما قصد تهیه زعفران را دارید ما یکی از بهترین توضیع کننده زعفران در ایران هستیم شما میتونید با مراجعه به صفحه خرید زعفران سفارشات خودتون رو ثبت نمائید، در این صفحه لیست قیمت انواع زعفران ( از قیمت یک مثقال زعفران تا قیمت زعفران کیلویی ) برای خریداران گرامی قابل مشاهده و بررسی است. 

علت گرانی زعفران چیست؟

علت اینکه قیمت یک محصول بالا میرود ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، اما به گفته رئیس اتحادیه صادرات زعفران ایران عامل اصلی گران شدن قیمت زعفران، تولید پایین این گیاه در ایران است، نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا! عمده تولید کننده زعفران در دنیا ایران است و صادرات بذر زعفران به کشورهای دیگر ممنوع است.
یکی از گران بهاء ترین و ارزشمند ترین محصول کشاورزی ایران زعفران است. اولین نشانه های کشت زعفران در ایران در حکومت مادها و نزدیکی استان همدان، بروجرد، نهاوند و کرمانشاه دیده شده است. با گذر زمان و پیشرفت در زمینه کشت و برداشت این محصول به استان های خراسان جنوبی و رضوی الخصوص شهرهای بیرجند، گناباد، بجستان، تربت حیدریه و ... نیز رواج پیدا کرد. 
در حال حاضر بجزء شهرهای ذکر شده در بالا کشت زعفران در سراسر ایران رواج پیدا کرده است به جهت مشکلات کم آبی تمایل کشاورزان به کشت زعفران بیش از گذشته شده است. صنعت کشاورزان و محصولات کشاورزی یکی از اصلی ترین فرآوره های غیر نفتی ایران است که زعفران بخش بزرگی را به خود اختصاص داده است. 

زعفران، طلای سرخ

به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران ایران: افزایش هزینه های جانبی و پایین بودن قیمت تمام شده محصول زعفران، عدم توجه دولت به کشاورزان، سبب شده تولید و صادرات زعفران بسیار کاهش یابد. افزایش قیمت دلار باعث افزایش قیمت طلا و دیگر محصولات می شود در این میان قیمت زعفران از این قاعده نیز مستثنا نیست بر همین اساس به زعفران، طلای سرخ گفته شده است. هر ساله با افزایش ارز دلار قیمت زعفران نیز تا حدودی افزایش پیدا می کند و در نتیجه ارزش آن چند برابر شده و این مورد سبب افزایش قیمت زعفران در مقایسه با سایر ادویه ها در سطح جهانی میشود. 
سـطح كشت زعفران در ایران به چه مقدار است؟
در ایران حدود ۴۱۳۲۵ هکتار به صورت تقریبی به کشت زعفران اختصاص داده شده است. تولید سالیانه زعفران بین 150 تا 170 تن در سال است که ایران با اختصاص دادن 90 % آن به بزرگ ترین تولید کننده و صادر کننده زعفران در سطح جهانی شناخته شده است. 

مزیت کاشت زعفران در مقایسه با دیگر محصولات کشاورزی

کشت زعفران یک کشت ۷ ساله و کم آب بر است و در این شرایط کم آبی و بی آبی کشور یکی از بهترین کشت های جایگزین برای محصولات پر آب بر است. 
زعفران بهترین گزینه برای مناطق کم آب و بی آب است، این گیاه دارای کشت 7 ساله است و در مقایسه با دیگر محصولات کشاورزی به آب کمتری نیاز دارد.  کشت زعفران از جمله کشت های با سود بسیار بالاست که به جهت افزایش قیمت سالیانه زعفران و پیاز آن می توان این محصول را به قیمت روز و با قیمت خوبی به فروش رساند. مزیت کشت 7 ساله زعفران این است که با کشت پیاز آن تا 7 سال نیازی به جابجایی و کشت دوبار زعفران برای سال های آینده نخواهد بود. 
سخن پایانی:
کشت زعفران یک کشت کم ریسک و آسان است که هر شخصی با یک گلخانه و یا زمین کشاورزی از طریق مشاوره با افراد ماهر در این زمینه می تواند کسب درآمد کند.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید