17
خرداد
تاثیر زعفران بر سقط جنین و تمامی مواردی که باید از آن اطلاع داشته باشید

تاثیر زعفران بر سقط جنین و تمامی مواردی که باید از آن اطلاع داشته باشید


زمان مطالعه : 4 دقیقه

خانم های باردار در مدت زمان بارداری خود علاوه بر مراقبت از خود میبایست در حفظ و نگداری از جنین خود نیز کوشا باشند. این مهم در سه ماه نخست بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار است و توجه بیشتری به خوراک خود داشته باشند. یکی از مواردی که هر خانم باردار دچار استرس می کند، سقط جنین در صورت مصرف زعفران است. زعفران در کنار مزایای فوق العاده خود برای خانم های باردار ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند به همین دلیل پیشنهاد می شود در 3 ماه نخست بارداری از مصرف زعفران خودداری گردد و در ماههای بعدی نیز مصرف زعفران به حدی که در غذاها استفاده میشود، بلامانع میباشد. اما بهتر است در مورد مقدار و زمان مصرف زعفران در دوران بارداری با پزشک خود مشورت نمائید 
عمل سقط جنین در واقع عمل شایسته ایی نمی باشد اما در بعضی موارد به جهت جلوگیری از بعضی مشکلات ناچار به سقط جنین می شویم، در بعضی موارد می توان از زعفران برای سقط جنین استفاده کرد.

 نحو ه سقط جنین به وسیله زعفران

مصرف زعفران در سه ماه اول بارداری سبب افزایش مقدار پروستاگلاندین در رحم مادر می شود، که این شرایط برای جنین خطرناک محیط خطرناکی را ایجاد خواهد کرد. زعفران باعث بالا رفتن دمای بدن و افزایش انقباضات عضله رحم می گردد. در زمان سقط جنین با زعفران ممکن است برای مادر مشکلاتی همچون ایست قلبی و سنگ کوب ایجاد شود. در واقع مصرف متعادل زعفران در زمان بارداری خطری نداشته و حذف آن از برنامه غذایی در صورت مشاوره با پزشک اجام دهید. 

چه مقدار زعفران باعث سقط جنین می شود

سه ماه نخست بارداری از اهمیت بالایی بر خوردار است، زیرا در این سه ماه جنین بسیار حساس است و اندام آن به طور کامل شکل نگرفته است و در صورت نداشتن مراقبتهای ویژه ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای جنین داشته باشد. پس می بایست در سه ماه نخست بارداری توجه ویژه ای داشت تا مشکلی برای جنین پیش نیاید. به طور کلی بهتر است در سه ماهه نخست از مصرف زعفران خودداری نمائید و در ماههای بعدی با مشورت پزشک و در حد اعتدال مصرف گردد.  

مقدار مجاز زعفران در دوران بارداری

به نظر شما مقدار مجاز زعفران در زمان بارداری چه مقدار است؟
برای سه ماه نخست: بهتر است زعفران مصرف نشود.
برای سه ماه دوم: مقدار مجاز آن 0.1 گرم (این مقدار برابر 10 تا 15 تار رشته زعفران)
در سه ماه سوم: در حد اعتدال مصرف آن مشکلی ندارد. 

بعد از گذشت سه ماه نخست برداری مقدار 0.1 گرم زعفران به ایرادی نداشته و به دلیل خواص بی نظیر خود سبب تقویت جنین نیز می گردد. اما مقدار بیش از آن سبب بروز مشکلاتی برای جنین خواهد شد. به طور کلی مصرف 2 گرم زعفران در ماه مفید میباشد. 
-    مقدار زعفران مصرفی در زمان طبخ غذا بر روی جنین تاثیری سویی نداشته، پس با خیال راحت مصرف نماید. 

خواص زعفران برای سه ماه دوم بارداری 

با وجود اینکه زعفران باعث سقط جنین میشود، اما زعفران برای خانم های باردار فواید بسیاری دارد. اگر مقدار و زمان استفاده از زعفران مناسب باشد، هم برای مادر و هم برای جنین مناسب است. در ادامه به معرفی خواص زعفران در دوران بارداری می پردازیم. 

-    بهبود مشکلات عصبی به جهت تغییرات هورمونی

به جهت تغییرات هورمونی در دوران بارداری مادر به طور همیشه دچار تغییرات روحی و روانی است. این نوسان هرمونی باعث میشود مادر در لحظه ایی حال خوب و لحظه ایی بدون هیچ علتی دچار احساسات عاطفی بشود، به دلیل وجود هورمون سروتونین در زعفران باعث کنترل و بهبود شرایط روحی مادر شده و در نهایت باعث آرامش مادر می گردد. 

-    کاهش حالت تهوع صبگاهی

یکی از علائم رایج در زمان بارداری داشتن حس حالت تهوع و سرگیجه است، مصرف دمنوش زعفران به مقدار مناسب به شما در کنترل این حس کمک خواهد کرد. 

-    بهبود اسپاسم و درد عضلات

به جهت رشد جنین در دوران بارداری مادر دردهای عضلانی زیادی را تجربه می کند، زعفران به عنوان یک مسکن طبیعی به شما در این مورد کمک زیادی خواهد کرد.

-    کنترل فشار خون

یکی دیگر از مشکلات رایج در دوران بارداری افزایش ضربان قلب است، افزایش ضربان قلب باعث افزایش فشار خون می شود جهت جلوگیری از نوسانات ضربان قلب و فشار خون می توان از زعفران به عنوان یک فاکتور کمک کننده استفاده کرد. 

-    بهبود خواب

خوابیدن در دوران بارداری و به طور ویژه در ماه های آخر بارداری می تواند سخت باشد، حرکن جنین در رحم سبب ایجاد ضربه به رحم مادر میشود، دردهای عضلانی و مشکلات دیگر باعث اختلال در خواب مادر میشود، مصرف مناسب زعفران سبب خواب بهتر مادر میشود. 

نتیجه گیری:
در مطالب بالا سعی شد با مضررات و مشکلاتی که زعفران در دوران بارداری باعث سقط جنین میشود، آشنا شوید. اما در کنار عوارضی که اشاره شد دارای ویژگی های مفیدی نیز باشد. بهتر است در سه ماه نخست بارداری از زعفران استفاده نشود اما در سه ماه دو به مقدار مجاز حداکثر ۰.۱ گرم در روز و حداکثر ۲ گرم در ماه استفاده نشود تا باعث سقط جنین نشود. 

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید