نرمه زعفران

معرفی زعفران شکسته یا زعفران نرمه 

زعفران دارای انواع گوناگونی نظیر زعفران نگین، زعفران سرگل، زعفران پوشالی و زعفران شکسته یا زعفران نرمه میباشد. زعفران شکسته از کلاله های شکسته و خرد شده زعفران بدست میاید. در این گفتار به معرفی زعفران شکسته و خصوصیات آن، مصارف و کاربرد آن می پردازیم، با ما همراه شوید. 

زعفران نرمه چیست؟

در زمان خشک کردن و جداکردن کلاله های زعفران برخی از کلاله های درشت ریز و خرد می شوند، که در نهایت زعفران شکسته بدست میاید. زعفران نرمه گونه ایی از زعفران است که در مقایسه با دیگر انواع زعفران دارای قیمت پایین تری است و برخلاف دیگر زعفران ها نیاز به خرد کردن و سائیدن ندارد. 

خصوصیات زعفران نرمه

نرمه زعفران دقیقا نظیر زعفران نگین و سرگل است ولی دارای شکل ظاهری متفاوتی و دارای عطر و بو و رنگ لعاب همانند زعفران است. رنگ دهی و کیفیت این نوع زعفران همانند زعفران سرگل است و تنها به صورت شکسته و خرد شده است که این امر سبب کاهش قیمت آن در مقایسه با سایر زعفران ها شده است. 

کاربرد زعفران نرمه 

از زعفران نرمه در مکان های گوناگونی نظیر رستوران ها، به عنوان چاشنی مزه دهنده انواع غذا ها، قنادی ها برای مزه دار کردن و رنگ دهی انواع شیرینی و دسر، آشپزخانه، کترینگ ها، اغذیه فروشی ها، کارخانجات تولید کننده انواع دسر، نوشیدنی، بستنی و کیک، منازل جهت پخت انواع غذا و نوشیدن، دمنوش ها و ... به جهت مقرون به صرفه بودن، قدرت رنگ دهی مناسب این نوع زعفران در مقایسه با سایر زعفران هاست. به طور کلی در مصارفی که ظاهر و زیبایی زعفران اولویتی نداشته و قیمت و کیفیت آن دارای اهمیت است استفاده میشود. 
نکته: بهتر است زعفران را به صورت خرد شده و نرمه خریداری نکنید، بهتر است انواع زعفران نگین و سرگل خریداری و در زمان نیاز، مقداری از آنرا سائیده و مصرف نمائید. همچنین به دلیل شکل ظاهری زعفران (خرد و شکسته بودن آن) میزان تقلب و کلاهبرداری در آن بسیار بالا بوده و برای اطمینان از کیفیت زعفران نیاز به انجام آزمایش است. 

امکان تقلب در زعفران شکسته

افراد سودجو بسیاری در بازار زعفران اقدام به تولید زعفران های تقلبی می کنند، در زعفران نرمه یا زعفران شکسته به دلیل شکل ظاهری خرد شده امکان تقلب بسیار بالایی دارد و افراد متقلب از طریق رنگ کردن گیاه گلرنگ و گوشت گاو ریز ریز خشک شده، آنرا بجای نرمه زعفران بفروش میرسانند. در صورت نیاز به خرید زعفران نرمه، از فروشگاه ها و افراد متعبر اقدام به خرید آن نمائید تا از اصل و اعتبار زعفران اطمینان داشته باشید. 

چگونگی تولید زعفران نرمه 

برای برداشت گلهای زعفران قبل از طلوع خورشید، کشاورزان در مزارع زعفران اقدام به چیدن گلهای زعفران می کنند، سپس برای جدا سازی زعفران گلهای را به مکان خاصی منتقل میکنند. 
در طی فرآیند جداسازی دسته زعفران را توسط قیچی برش داده میشود، که سبب خرد شدن کلاله های زعفران میشود، یا در زمان انتقال زعفران کلاله های آن شکسته شده و بعد از الک کردن، کلاله های سالم در الک باقی مانده و شکسته ها از الک عبور می کند که به آن زعفران نرمه می گویند. 

انواع زعفران نرمه 

زعفران شکسته بسته به درصد شکستگی و عطر و بوی آن به انواع مختلفی دسته بندی میشود. 

نحوه تشخیص زعفران نرمه 

زعفران نرمه را در ابتدا می توان بر اساس ویژگی ظاهری آن تشخیص داد، زعفران نرمه شامل کلاله هاس شکسته زعفران است. 
نحوه تشخیص مرغوب بودن زعفران نرمه
در ابتدا بهتر است زعفران شکسته شده خریداری نکیند، در صورت نیاز زعفران را از فروشکاه یا فرد قابل اطمینانی خریداری کنید تا مطمئن باشید که زعفرانی که تهیه نموده اید باکیفیت و مرغوب است، بهترین را برای تشخیص اصل بودن زعفران نرمه بررسی آن توسط آزمایشگاه میباشد. 

میزان رنگ دهی زعفران شکسته 

قدرت رنگدهی زعفران نرمه ۲۱۰ تا ۲۶۰ واحد میباشد. 

قیمت زعفران نرمه 

زعفران در مقایسه با انواع دیگر زعفران دارای قیمت کمتری است و علت آن به دلیل ظاهر خورد شده آن است و از نظر کیفیت عطر و بو و قدرت رنگدهی آن با زعفران سرگل و نگینی فرقی ندارد. 

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید