دسته بندی و محصولات

زعفران دو گرم وکیوم خاتم

زعفران دو گرم وکیوم خاتم

0%
تخفیف :
ارسال رایگان
قیمت :

890,000 ریال

زعفران نیم مثقال وکیوم خاتم

زعفران نیم مثقال وکیوم خاتم

0%
تخفیف :
ارسال رایگان
قیمت :

103,000 ریال

زعفران 3 مثقال خاتم

زعفران 3 مثقال خاتم

0%
تخفیف :
ارسال رایگان
قیمت :

5,390,000 ریال

زعفران 100 گرم خاتم

زعفران 100 گرم خاتم

0%
تخفیف :
ارسال رایگان
قیمت :

37,800,000 ریال

زعفران نگین

زعفران نگین و کاربردهای آن 

زعفران از گذشته تا به امروز یکی از پرکاربردترین و ارزشمندترین چاشنی ها شناخته شده است، بجز مصارف خوراکی در طب سنتی به عنوان یک گیاه دارویی موثر و ارزشمند نیز شناخته شده است. 
در این گفتار به معرفی زعفران و به طور ویژه زعفران نگینی خواهیم پرداخت. با ما همراه شوید. 
زعفران نگین چیست؟
چگونه تهیه می شود و فرآیند خشک کردن آن
مشخصات زعفران نگینی و انواع آن
نحوه خرید اینترنتی زعفران نگینی می پردازیم.

معرفی زعفران

زعفران گران قیمت ترین ادویه در تمام دنیاست و به عنوان پادشاه ادویه های شناخته میشود. هم در طب سنتی و هم در طب امروز از خواص زعفران بسیار گفته شده است. زعفران در کنار کاربردهای درمانی در طب هم به عنوان چاشنی در انواع غذا و شیرینی و دسر برای عطر و طعم و رنگ و لعاب غذا استفاده میشود. 
انواع تولیدات زعفران بر اساس فاکتورهای زیر دسته بندی میشوند که شامل:
-    میزان رنگ دهی
-    درصد شکسته و نرمه 
-    ضخامت و طول کلاله
-    محل جداسازی کلاله
-    پیچ و تاب و فر خوردگی تار 

زعفران نگین چیست؟

علت نامگذاری زعفران نگین به دلیل زیبایی آن در مقایسه با انواع مختلف زعفران است و هرچه قلم های بزرگ تر باشد قیمت آن افزایش یافته و به نام زعفران سوپر تغییر نام می دهد. یکی از راههای شناخت زعفران نگینی از شکل و نمای کلی ظاهری زعفران است تا در نگاه نخست بتوان آنرا شناسایی کرد. 

مشخصات ظاهری زعفران نگین

کلاله های زعفران کاملاً از یکدیگر جدا هستند
دارای رنگ قرمز یک دست و خوش رنگ
دارای قلم های بزرگ
قلم ها فرخوردگی ندارد یا مقدار آن بسیار کم است

 نحوه تهیه زعفران نگینی و فرآیند خشک کردن آن

زعفران نگینی در واقع قسمتی از تار زعفران است که در موقع پاک کردن زعفران سه کلاله آن از قسمت های سفید یا ریشه و قسمت های نارنجی یا بوری به طور کامل جدا شده است و هیچ رنگی بجزء رنگ قرمز در آن دیده نشود، به طور کلی هرچه این تارها درشت تر باشد، میزان رنگ دهی و شکل ظاهری زیباتری دارد. 
نکته: باید به این موضوع هم توجه داشت که اگر کلاله زعفران بیش از اندازه درشت باشد، به این معناست که در مراحل کاشت زعفران از مقدار زیادی کود شیمیایی استفاده شده است.  

خشک کردن نگینی

یکی از مراحل آماده سازی و تولید زعفران خشک کردن آن است، برترین روش خشک کردن و تهیه زعفران نگینی استفاده از دستگاه خشک کن صنعتی و خانگی است.

زعفران شبه نگین چیست؟

زعفران شبه نگین به زعفرانی که بین زعفران نگینی و پوشالی است اطلاق می شود و برای پاک کردن دقیق انجام نشده است و به همراه کلاله قرمز مقداری زردی نیز وجود دارد. بر همین اساس قیمت آن کمتر است و توسط عده ایی متاسفانه با نام زعفران نگینی به فروش میرسد.

مصارف زعفران نگین

در برنامه ها و مهمانی های خاص که میزان رنگ دهی زعفران برای شما بسیار حاض اهمیت است، زعفران نگین حرف نخست را میزند. 
قسمت های مختلف زعفران نگینی
به گونه ایی از زعفران اطلاق میشود که در آن تارهای 3 شاخه ی کلاله (قسمت های قرمز) بدون سفیدی ریشه یا خامه از دیگر قسمت های تار زعفران جدا می گردد. 
نحوه تولید زعفران نگینی
در فرآیند خشک و تولید زعفران میبایست کشاورزان قبل از طلوع خورشید فرآیند جمع آوری گلهای زعفران را انجام داده و سپس با انتقال آنها به مکان مورد نظر در طی فرآیند جداسازی ریشه کامل زعفران از گل، در همان زمان سه رشته کلاله را از یکدیگر جدا نموده و زعفران جدا شده را به خشک کن انتقال داده و عملیلت خشک کردن زعفران نگینی را آغاز می کنند. 
میزان رنگ دهی زعفران نگینی
در بین انواع دیگر زعفران قدرت رنگ دهی زعفران نگینی در محدوده 230 الی 270 است. 

انواع زعفران نگین 

به طور کلی سه نوع زعفران نگینی وجود دارد. 
زعفران نگینی درجه یک:
کاملا کلاله ها از هم جدا شده و دارای تارهای ضخیم بوده و هیچ کدام دارای فر خوردگی نمیباشد.  
زعفران نگینی درجه دو:
در این نوع هم کلاله ها کاملاً جدا شده، فر خوردگی دیده نمیشود، اما اندازه های کلاله ها مقداری زیر و درشت است. 
زعفران نگینی درجه سه یا شبه نگین:
کلاله ها به طور کامل جدا شده است اما مقداری فرخوردگی و اندازه تارها به صورت ریز و درشت است. 
زعفران نگین پرسی یا اتویی:
در طی فرآیند فرآوری رشته های قرمز زعفران تحت پرس مسطح و تخت میشود، این نوع زعفران در بازار کمیاب است و برای تهیه آن میبایست سفارش تهیه آن داده شود. 

تفاوت زعفران سرگل و زعفران نگینی

تشخسث دو زعفران نگینی و سرگل برای عوام کار راحتی نیست و آن هم به علت تشابه بسیار زیاد این دو زعفران با یکدیگر است. وجه تمایز زعفران نگینی، طول کلاله بزرگتر، بدون فرخوردگی و صاف، فاقد شکستگی و تمامی کلاله ها ضخیم هستند، ولی در زعفران سرگول طول کلاله قد کوتاه تر، سرگل مقداری فرخوردگی دارد و تا حدودی دارای شکستگی و کلاله های زعفران دارای ضخامت های مختلف کوچک و بزرگ است. 

زعفران نگین سوپر چیست؟

در مقایسه با سایر زعفران های نگینی به زعفرانی سوپر اطلاق میشود که دارای کلاله های بزرگ تر از حالت عادی هستند و در بازار چین خریدار زیادی دارد. از مهمترین ویژگی این زعفران داشتن کلاله درشت و بزرگ است. این نوع زعفران دارای قدرت رنگ دهی فوق العاده ایست و مقدار کروسین و سافرانال آن در مقایسه با دیگر زعفران ها بسیار بیشتر است. 

عوامل موثر بر قیمت زعفران نگینی

عوامل متعددی بر قیمت زعفران تاثیر گذار است، تغییر هر کدام به طور موثری بر قیمت نهایی زعفران تاثیر گذار است، از آن جمله می توان به:
-    میزان تقاضای داخلی و جهانی زعفران
زعفران به عنوان گران ترین ادویه در بازارهای داخلی و خارجی شناخته شده است. زعفران به دلیل خواص بسیار زیاد ولی در عین حال گران، میزان قدرت خرید مردم به افزایش یا کاهش تقاضای زعفران موثر است.  
-    تغییرات و نوسانات قیمت ارز
ایران یکی از بزرگترین تولیده کننده های زعفران است و 80 درصد زعفران در بازارهای جهانی توسط ایران تامین میشود، بر همین اساس تغییر نرخ ارز به صورت مستقیم بر قیمت زعفران تاثیر می گذارد. افزایش قیمت دلار سبب افزایش صادرات شده و به همین دلیل قیمت زعفران در بازار داخلی افزایش مییابد. 
-    میزان و عرضه زعفران
میزان زعفرانی که به بازار عرضه می شود از دیگر دلایل قیمت زعفران است، هرچه میزان زعفرانی که وارد بازار میشود بیشتر باشد به همان میزان قیمت زعفران پایین تر خواهد بود.
-    میزان عرضه کشورهای رقیب در بازار 
با وجود اینکه ایران بزرگترین تولید کننده زعفران در بازار زعفران است اما به دلیل توجیه اقتصادی این محصول سایر کشورهای جهان اقدام به پرورش زعفران داده اند. میزان تولید و عرضه سایر کشورها نیز مستقیما بر قیمت زعفران تاثیر گذار است. 

-    تعرفه گمرکی کشورهای وارد کننده زعفران
به دلیل اینکه قسمت بسیار زیادی از زعفران ایران صادر می شود، نرخ تعرفه های وارداتی کشورهای دیگر تاثیر فوق العاده ای بر قیمت زعفران و میزان صادرات آن داردند. 
-    قوانین و مقررات موجود در بازار
سیاست گذاری های انجام شده بر گمرک، صادرات، خرید تضمینی و حتی مالیات در وهله های زمانی گوناگون بر بازار زعفران موثر است. 

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید