7
مهر
میزان مجاز مصرف زعفران

میزان مجاز مصرف زعفران


زمان مطالعه : 4 دقیقه

ایران یکی از مهمترین مراکز تولید زعفران دنیاست، از بهترین برندهای زعفران ایران می توان به زعفران قائنات، زعفران مشهد و ... اشاره نمود. فروش زعفران به دو صورت بسته بندی و فله ایی است. بر همین اساس قیمت زعفران نیز متفاوت است. به عنوان مثال قیمت زعفران کیلویی با قیمت یک مثقال زعفران متفاوت میباشد. زعفران از جمله خوش عطرترین و خوش طعم ترین چاشنی های است که در ایران طرف داران خاص خود را دارد، زعفران در کنار تمامی خواص و فوایدی که دارد در صورت مصرف بی رویه و غیر استاندارد مشکلات و مضرات خاص خود را خواهد داشت. 

بهترین روش نگهداری از زعفران

به دلیل قابلیت تبخیر شدن زعفران و مخصوصا به صورت آسیاب شده میبایست دور از نور و رطوبت و در ظروف شیشه ای نگهداری گردد. اسانس زعفران یا مواد معطر آن اگه به صورت صحیح نگهداری نشود اسانس آن با گذشت زمان تبخیر شده و خواص دارویی و عطر و طعم آن کم شده و از مرغوبیت آن کاسته میشود.

مقدار استاندارد زعفران مصرفی

به طور کلی میزان استاندارد زعفران در هر نوبت 0.1 گرم برای هر فرد می باشد، با توجه به این اصل در هر نوبت 10 الی 15 عدد رشته زعفران قابل استفاده است. مصرف های بالاتر از این مقدار در هر نوبت سبب ایجاد استفراغ و حالت تهوع می شود. 

مقدار مصرف ماهیانه زعفران

زعفران ماده ای سمی است که تنها میزان 3 گرم در ماه برای هر فرد مجاز بوده و مصرف بیش از آن نه تنها خواص درمانی ندارد بلکه سلامت انسان را با خطر مواجه می نماید.
زعفران دارای طبیعت گرم و خشک است و در طب سنتی از آن به عنوان مسهل یاد می شود. از این رو مصرف آن در سه ماهه اول بارداری ممنوع می باشد. اما پس از این دوران زنان باردار می توانند آن را تا حدود بسیار کمی در هر روز استفاده نمایند. در واقع میزان مصرف خطر ناک برای زنان حامله میزان 5 گرم در یک روز است. مصرف زیاد زعفران برای افراد دیگر نیز مضر می باشد و دارای اثرات سو بر روی کلیه، اشتها، سردد و اختلال حواس است.

با آنکه زعفران از گذشته دور به عنوان جادوی سلامتی خوانده شده و طب سنتی در درمان بیماری های زیادی از قبیل قلب و عروق، افسردگی، گوارشی و ... توصیه نموده است. اما مصرف زیاد آن سبب مشکلات حاد برای افراد می گردد. حالت تهوع و استفراغ، خونریزی های رحم، خونریزی بینی و ... همه از عوارض سو مصرف زیاد زعفران می باشند. از این رو پزشکان به منظور جلوگیری از این اتفاقات تاکید شدید به مصرف ماهیانه 1/5 تا 3 گرم برای هر فرد بالغ دارند.

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید