7
مهر
تاریخچه هل و خواص هل

تاریخچه هل و خواص هل


زمان مطالعه : 4 دقیقه

معرفی هل 

قدمت هل به 4000 سال قبل باز می گردد و منشا آن از کشورهای هندوستان، نپال و بوتان است، به طور کلی در نواحی گرمسیر آسیا نظیر چین، ژاپن، مالزی و ... رشد می کند. خاستگاه هل از مناطق گرمسیری و مرطوب هند، از تیره زنجبیلیان و دارای نام Elettaria cardamomum میباشد. از نظر ظاهری دارای غلاف کوچک، مقطع مثلث و به شکل دوک است. هل در میان ادویه های جهان با نام ملکه شناخته می شود و به عنوان سومین ادویه گران بهاء جهان است و رتبه های اول و دوم متعلق به زعفران و وانیل میباشد. 

در زمان خرید هل لازم است اطلاعات کافی از ویژگی های هل و انواع داشته باشید. عوامل زیادی بر قیمت هل تاثیر گذار است، از این میان می توان به نوع آن، کیفیت و ... اشاره نمود. یکی از بهترین برندهای زعفران در ایران هل بنفش اکبراست که در زمینه فروش هل می توان گفت یکی از بهترین ها در این زمینه میباشد

تاریخچه هل 
هل یکی از قدیمی ترین ادویه های جهان است که در مصر باستان از خواص آن برای درمان بیماریها، جهت خوشبو کردن فضا در مراسم ها همچنین در مراسم مومیایی کاربرد داشته است. در یونان و روم به دلیل رایحه تندی که دارد کاربردهای گوناگونی داشته است. در حال حاضر گواتمالا بزرگترین تولید کننده هل در جهان میباشد. 

انواع گوناگون هل 

به طور کلی هل به سه صورت هل سبز و هل سیاه و هل سفید موجود است. 
-    هل سبز، رایج ترین نوع هل است که به صورت همگانی شناخته شده است. 
-    هل سیاه، میوه گیاه و به صورت چند ساله و علفی است، از دیگر نامهای آن می توان به قافله کبار و هیل غراب اشاره کرد. 
-    هل سفید همانند دو نوع دیگر چند ساله و علفی میباشد، از ویژگی های ظاهری آن به داشتن ساقه های زیر زمینی منشعب، طویل و ضخیم و ساقه های هوای بهم پیچیده تا ارتفاع 3 متر اشاره نمود. دارای برگهای ساده، بیضی شکل و متناوب، گل های بوته ایی سفید رنگ کوچک که در مرکز آن گل بنفش رنگی وجود دارد. میوه هل سفید رنگ به شکل کپسول، معطر دارای دانه های محکم سیاه متمایل به قهوه ایی است.
به طور کلی هل دارای طبع فوق العاده گرم و خشک میباشد. 

کاربردهای هل سبز
1-    جهت طمع دادن به انواع غذا ها 
2-    جهت ایجاد عطر و بو خوش در انواع ادویه و شیرینی 
3-    معطر نمودن مزه چایی و قهوه 
کاربردهای هل سیاه
بومی نواحی هیمالیای شرقی است و مناطقی مانند بنگال غربی در هند و نپال شرقی کشت میشود، به رنگ قهوه و تا حدودی کشیده است. 
-    قابل استفاده در انواع غذاهای شور نظیر بریانی و کاری است.
-    ماده اصلی در garam masala (ترکیب چند ادویه)
-    در کنار مصارف خوراکی به دلیل داشتن مواد مغذی همچون روغنهای فرار، آهن، کلسیم و غیره در کاربردهای دارویی نیز استفاده میشود. 
کاربردهای هل سفید
استفاده از آن در انواع غذا به جزء خوش عطر و بو نمودن غذا سبب مقوی شدن غذا و در نتیجه تقویت معده، درمان افسردگی و بادشکن و ... میشود. 
-    بهبود خستگی های ناشی از فعالیت های روزانه
-    مقوی قلب
-    خوشبو کننده مجاری تنفسی و دهان
-    درمان گرفتگی عضلات و ضد اسپاسم 

خواص گوناگون هل چیست؟

هل همانند زعفران از جمله چاشنی های گران بهاء است که در کنار کاربردهای خوراکی جهت خوش عطر و بو نمودن غذاها، شیرینیجات و دسرها دارای مصارف دارویی و درمانی نیز میباشد. از مهمترین ویژگی های درمانی هل می توان به:
-    بهبود دستگاه گوارش
هل علاوه بر خوش طمع کردن غذا سبب بهبود فرآیند هضم میشود. به دلیل داشتن خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی باعث بهبود متابولیسم بدن میشود؛ همچنین باعث ترشح اسید صفرا در معده، کمک به عملیات هضم و افزایش سوخت و ساز و چربی سوزی در بدن می شود. از دیگر مزایای مصرف هل می توان به پیشگیری از انواع بیماری های نظیر سوزش معده، ریفلاکس اسید و اسهال اشاره نمود. 
-    پیشگیری از سرطان
بر اساس مطالعات انجام شده بر روی حیوانات هل به طور قابل توجهی بر درمان، بهبود و پیشگیری از سرطان موثر بوده است، هل از تشکیل و کاهش تومورهای سرطانی موثر است. هل باعث کاهش التهاب عمومی شده و از رشد سلولهای سرطانی جلوگیری می کند. ادویه هل به صورت موثری بر روی سرطان روده بزرگ تاثیر گذار است. 
-    تقویت و بهبود عملکرد قلب
به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی هل سبب تقویت قلب میشود، همچنین به دلیل داشتن فیبر باعث کاهش مقدار کلسترول و سلامت قلب می گردد. هل باعث کاهش فشار خون میشود، از نظر کارکرد بهتر بر سلامت قلب هل سیاه بهتر از هل سبز است. 
در بیماران مبتلا به ایسکمیک قلب بعد از مصرف هل سیاه، پروفایل های لیپیدی پلاسما، وضعیت آنتی اکسیدانی و فعالیت فیبرینولیتیک (پروسه ای که مانع از تشکیل لخته خون میشود) بهبود چشم گیری داشته است. 
-    ادرار آور
هل سبب به دلیل ویژگی ادرار آوری از نارسایی قلبی، صرع مفید و فشار خون مفید است. همچنین سبب سم زادیی بدن میشود. 
-    درمان و بهبود عوارض افسردگی
هل سبب کاهش علائم افسردگی در افراد میشود. بهترین روش مصرف روزانه آن به صورت پودر به همراه چای است. 
-    درمان آسم
هل در بهبود مشکلات ناشی از آسم نظیر تنگی نفس، خس خس سینه تنگی، سرفه و قفسه سینه موثر است. هل با افزایش میزان گردش خون در عروق ریه ها سبب بهبود تنفس میشود، با تسکین غشای مخاط مجاری تنفسی سبب کاهش التهاب میشود. بجز برای آسم در درمان برونشیت و دیگر بیماری های تنفسی کاربرد دارد. 
-    کنترل و درمان دیابت
ماده معدنی منگنز در کاهش ریسک ابتلا به دیابت موثر است، هل به عنوان یک دانه مغذی سرشار از منگنز است. مصرف مناسب و پیوسته هل از ابتلا به دیابت جلوگیری خواهد کرد.

-    بهبود سلامت دهان و دندان
به دلیل داشتن خواص ضد میکروبی سبب افزایش سلامت دهان و دندان میشود، به طور کلی هل باعث پیشگیری از بیماری های نظیر استرپتوکوک موتانس در دهان میشود، هل به دلیل ترشح بزاق مانع از پوسیدگی دندان می گردد، همچنین از ایجاد بود بد دهان جلوگیری می کند.
-    اشتهاء آور
روغن هل سبب افزایش اشتهاء میشود و در درمان هیستو پلاسموز که سبب کم اشتهایی میشود موثر است. 
-    کاهش فشار خون 
یکی از ادویه های مفید در جهت کاهش فشار خون هل است، با مصرف روزانه هل به صورت مرتب از فشار خون جلوگیری نمائید. 
-    افزایش و بهبود جنسی
هل به دلیل مغذی بودن باعث افزایش قوی بدن میشود، سینئول موجود در هل باعث آزاد شدن  محرک های عصبی شده و باعث بهبود احساسات میشود. 
-    درمان سکسکه 
ادویه هل به دلیل ویژگی شل کنندگی عضلات سبب تسکین سکسه میشود. 

-    بهبود و درمان گلو درد
ترکیب دارچین با هل با فلفل سیاه سبب بهبود و تسکین گلو درد میشود، در این ترکیب هل باعث کاهش تحریکات گلو شده و دارچین به عنوان محافظت ضد باکتریایی و در نهایت فلفل سیاه ویژگی زیست پذیری هل و دارچین را افزایش میدهد. از دیگر ویژگی های هل کاهش حالت تهوع و مانع از استفراغ میشود. 
-    جلوگیری از لخته شدن خون میشود. 
هل به دلیل مواد موثره موجود سبب از بین رفتن لخته های خونی میشود. 
-    سلامت و بهبود پوست
هل به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتری برای درمان بیماری ها و آلرژی های پوستی موثر است. سبب بهبود رنگ پوست و روشنی پوست می شود و باعث سبب پاکسازی پوست و از بین رفتن لکه های پوست می شود. هل سیاه باعث دفع سموم از پوست و سم زدایی بدن میشود و در نهایت باعث شفاف شدن پوست میشود.  
-    بهبود گردش خون
هل به دلیل ک منبع غنی از ویتامین c و آنتی اکسیدان بالا، سبب بهبود گردش خون شده و به طور کلی در بهبود و سلامت کلی بدن تاثیر گذار است. 
-    درمان آلرژی های پوستی
در انواع هل و به طور ویژه هل سیاه به دلیل خواص ضد باکتری و ضد آلرژی سبب کاهش تحریکات و آلرژی های پوستی میشود. به دلیل خواص درمانی در فراورده های پوستی به دلیل خواص ضد عفونی و ضد التهابی باعث تسکین و آرامش پوست می شود. مواد آرایشی و بهداشتی که در ساخت آنها از هل استفاده شده است به دلیل خواص درمانی به عنوان تولیدات آروماتراپی قابل دسترس هستند. 
-    تولید مواد آرایش معطر
از دیگر کاربردهای هل در کنار مصارف خوراکی در تهیه لوازم آرایش و بهداشتی به عنوان یک ماده خوشبو کننده کاربرد دارد، از هل به دلیل رایحه معطر در انواع عطر ها، صابون ها و انواع محصولات آرایش بهداشتی استفاده میشود. از هل در مواد آرایشی مرتبط با لب نیز استفاده میشود، سبب خوشبو شدن و همچنین صاف شدن لب ها می گردد. 
-    ماسک عالی برای پوست
هل به دلیل مطبوع قوی که دارد در محصولات آرایشی و بهداشتی مانند توترها باعث دفع بوی نامطبوع شده و با حفظ بوی خوشایند با حفظ ویژگی مواد آرایشی باعث خوش بو شدن آن می شود. 
-    بهبود و سلامت مو 
از هل در درمان و بهبود بعضی از بیماری های پوستی می توان استفاده کرد. در انواع هل و به طور موثر هل سیاه به داشتن خواص آنتی اکسیدانی باعث تغذیه فولیکول های موجود در مو و تقویت قدرت مو میشود. خواص آنتی باکتریایی هل باعث درمان عفونت های پوست سر میشود. تمام این ویژگی های در کنار هم سبب بهبود و تغذیه مو در نتیجه داشتن موهای با درخشندگی و زیبایی فوق العاده است. 

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید