زعفران دسته | زعفران دختر پیج

زعفران دختر پیچ چیست و علت نامگذاری آن 

زعفران برای مصرف کننده های خانگی و نهایی به صورت بسته بندی های گوناگون که شامل تارهای نازک و قرمز است موجود میباشد. اما در زمان برداشت در مزارع به حالت های متنوعی برچیده می شود، که بر قیمت نهایی آن همچنین درصد خلوص و میزان رنگ دهی آن تاثیر مستقیم دارد. زعفران دختر پیچ یکی از انواع زعفران است که در بازار زعفران به خوبی بفروش میرود، این نوع زعفران علاوه بر داشتن تمام خواص زعفران کامل دارای قیمت مناسبی نیز می باشد. 
در این گفتار به بررسی مطالب زیر می پردازیم.  
-    زعفران دختر پیچ چیست؟
-    چرا رشته کامل زعفران، مادر زعفران ها می نامند.  
-    چرا زعفران رشته کامل بهترین نوع زعفران است
-    بررسی خواص زعفران دختر پیچ
-    مراحل تولید زعفران دختر پیچ یا رشته کامل
-    مقدار مجاز مصرف زعفران
-    قیمت زعفران دختر پیچ

زعفران دختر پیچ چیست؟

در زمان برداشت زعفران سه نوع زعفران بدست می آید، که شامل زعفران سرگل، زعفران پوشال و زعفران دسته میباشد. هر کدام از این نوع زعفران ها قسمتی از تار کامل زعفران بدست میایند به همین دلیل دارای کیفیت، خواص و قیمت گوناگونی است.
 علت نام گذاری زعفران دختر پیچ به این دلیل است که در گذشته در زمان برداشت و خشک کردن زعفران دختران روستایی بعد از برچیدن گل های زعفران، تار و رشته های کامل زعفران را دسته کرده و دور آن نخی می پیچیده اند، زعفران دخترپیچ در واقه زعفرانی است که به صورت دسته ایست و شامل تمام قسمت های زعفران یعنی خامه و کلاله میباشد. زعفران دخترپیچ یا زعفران دسته، همان زعفران کامل است که بدون هیچ تغییری در مرحله برداشت از مزارع زعفران بدست میاید. 
به دلیل کامل بودن این نوع زعفران در مقایسه با سایر زعفران ها نظیر نگین، سرگل و... دارای خواص و کیفیت متمایزی است. 
 
چرا رشته کامل زعفران، مادر زعفران ها می نامند
از گذشته تا به امروز کشاورزان زعفران را به حالت دختر پیچ یا رشته ای از گلبرگ های جدا نموده و بسته بندی می کرده اند و چون در مراحل برداشت و خشک کردن زعفران تعییری نمی داده اند، به عنوان یک زعفران کامل شناخته میشده است به همین دلیل به آن مادر زعفران ها اطلاق می شده است. 
چرا زعفران رشته کامل بهترین نوع زعفران است
در مراحل تولید زعفران دخترپیچ هیچ قسمتی از تارهای زعفران (خامه و کلاله) جدا نمی شود، به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین و کامل ترین نوع زعفران ها در نوع خود میباشد.
 از دیگر مهمترین عوامل می توان به:
-    دارا بودن تمام خواص زعفران به صورت یکجا
-    به دلیل وجود خامه دارای عطر و بوی فوق العاده ایست. خامه در تار زعفران سبب رنگدهی نمی شود، ولی عامل اصلی عطر و بوی خوش زعفران دخترپیچ است. 
-    در وزن یکسان قیمت زعفران دخترپیچ نسبت به دیگر انواع زعفران دارای قیمت کمتری میاشد. 
-    میزان رنگدهی این نوع زعفران 120 الی 150 واحد میباشد. 
-    اصالت این نوع زعفران به دلیل وجود خامه در تار هر زعفران تضمین شده است به همین دلیل فروشندگان نمی توانند در فروش زعفران دخترپیچ تقلب کنند. به همین تمامی افراد در نگاه نخست می توانند اصل بودن این نوع زعفران را تشخیص بدهند. روشهای متنوع زیادی برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی وجود دارد.

خواص زعفران دختر پیچ

زعفران دسته یا زعفران دخترپیچ به دلیل کامل بودن مجموعه خواص انواع زعفران ها را یکجا دارد، که شامل:
-    به دلیل آنتی اکسیدان بالا محافظت بدن در برابر رادیکال های آزاد 
-    افزایش سیستم ایمنی بدن به دلیل بالا بردن سطح گلبول سفید خون
-    جلوگیری از غلظت خون 
-    به عنوان یک ماده انرژی زا به دلیل وجود کارتنوئید، سبب ذخیره انرژی و افزایش قدرت عضلات میشود.
-    کاهش علائم قاعدگی و افزایش انرژی
-     کاهش و درمان بیماری های قلبی عروقی به دلیل وجود کائمفرول
-    پیشگری از آلزایمر و زوال عقل
-    کنترل و کاهش وزن به دلیل کاهش جذب چربی و بهبود هضم غذا
-    عدم تداخل دارویی

جدول ارزش غذایی یک قاشق غذاخوری زعفران دخترپیچ
مواد مغذی    ارزش غذایی 
چربی     ۰.۱۲ گرم
پروتئین    ۰.۲۴ گرم
کربوهیدرات    ۱.۳۷ گرم
ویتامین  B2      ۰.۰۱ میلی‌گرم
ویتامین  B3    ۰.۰۳ میلی‌گرم
ویتامین  B6     ۰.۰۲ میلی‌گرم
ویتامین  B9     ۰.۰۰۲ میلی‌گرم
ویتامین  C    ۱.۷ میلی‌گرم
فسفر       ۵ میلی‌گرم
پتاسیم      ۳۶ میلی‌گرم
منیزیم       ۶ میلی‌گرم
کائمفرول*    ۴.۳ میلی‌گرم


* کائمفرول
نوعی مولکول زرد رنگ با خواصی همچون ضد سرطانی، آنتی‌اکسیدانی، آنتی‌باکتریالی، درمان بعضی بیماری ها همچون نارسایی قلبی، پیری زودرس، دیابت نوع دوم کاربرد دارد. 
مراحل تولید زعفران دختر پیچ یا رشته کامل
نحوه تولید زعفران دختر پیچ به چگونگی جدا سازی رشته های آن بر می گردد، به این نحوه که یک رشته تار زعفران به طور کامل از گلبرگ جدا و سپس به دو طریق تک و دو سویه چیده می شوند. دسته های تولید شده بر روی هم قرار گذاشته و قسمت خامه توسط نخ ظریف بسته میشود. 

چینش تک سویه 

در این نوع چینش، کلاله های هر تار زعفران به طور کامل بر روی هم قرار گرفته و در نهایت خامه بر روی یکدیگر قرار می گیرند، در زعفران دخترپیچ تک سویه از قسمت بالا به رنگ قرمز و در پایین آن زرد رنگ است. 

چینش دو سویه 

در این نوع چینش خامه های زعفران در مرکز و کلاله های آن در دو دسته قرار داده میشود.

مقدار مجاز مصرف زعفران

زعفران دارای خواص فوق العاده ای میباشد ولی مصرف بیش از اندازه آن عوارضی همچون تپش قلب، اضطراب، خشکی دهان، حالت تهوع، سردرد و کاهش اشتها ایجاد می کند. 
میزان مصرف متعادل زعفران در هر روز 1500 mgr است و برای زنان باردار این مقدار میبایست کمتر باشد، مقدار های بالاتر از 5000 mgr در روز کشنده و سمی است و در زنان باردار سبب سقط جنین میشود.

 قیمت زعفران دختر پیچ

قیمت زعفران دختر پیچ به دلیل وجود قسمت زرد رنگ یا خامه در رشته زعفران در مقایسه با سایر زعفران ها دارای قیمت پایین تری میباشد. بر همین اساس این محصول برای مصارف خانگی انتخاب خوبی میباشد. 
زعفران دختر پیچ شاید همانند دیگر زعفران ها مانند سوپر نگین قابلین استفاده برای صادرات را نداشته باشد ولی علت آن به جهت پایین بودن کیفیت نیست، این نوع زعفران نیز دارای رنگی دهی عالی و عطر و طعم قوی تری میباشد. با توجه به مطالب بالا پیشنهاد می شود برای خرید زعفران برای یک بار زعفران دخترپیچ را امتحان نمائید تا با خواص و کیفیت فوق العاده آن آشنا شوید. 

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید