17
خرداد
خواص شگفت انگیز زعفران برای کبد

خواص شگفت انگیز زعفران برای کبد


زمان مطالعه : 4 دقیقه

زعفران و پیشگیری از سرطان کبد

در کنار خواص بی نظیر زعفران در درمان و پیشگیری از بعضی بیماری ها تحقیقات گسترده ای بر روی  تاثیر زعفران بر کبد و بیماری های انجام شده است. بر اساس این تحقیقات زعفران می تواند تاثیرات فوق العاده ای بر کارایی و عملکرد کبد داشته باشد. از مهمتری تاثیرات زعفران می توان به درمان سرطان، هپاتیت و کبد چرب اشاره نمود. از مهمترین عواملی که می تواند به کبد آسیب بزند و بافت آنرا تخریب نماید رادیکال های آزاد و مواد التهاب زا می باشد مهمترین تاثیر زعفران بر روی کبد خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

 خواص زعفران بر روی کبد

مهمترین تاثیر زعفران بر روی کبد به جهت وجود مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و مواد موثره در آن است که سبب درمان التهاب ها و مقابله با رادیکال های آزاد است به غیر از موارد بالا فواید و خواص شگفت انگیزی برای کبد دارد. در کنار خواص ذکر شده در بالا زعفران باعث بهبود جریان گردش خون، عملکرد بهتر ارگان های بدن و در کل سبب بهبود عملکرد اعضاء بدن و به طور کلی کبد میشود.

کبد در بدن انسان چه وظایفی دارد؟
کبد یکی از اعضاء بدن انسان است که در نوع خود دارد اندازه نسبتاً بزرگی است، محل قرار گیری آن زیر استخوان دنده ها و دیافراگم است. به طور ویژه ایی نقش حیاتی بسیار مهمی بر متابولیسم انرژی و سم زدایی بدن داراست. مواد مغذی که وارد بدن میشنود نخست به وسیله ورید باب وارد کبد میشوند در آنجا یک سری پردازش و تصفیه و از آنجا به سایر نقاط بدن ارسال میشود. متابولیسم انواع چربی‌ها نظیر فسفولیپیدها، کلسترول، TAG و استروئیدها در بدن توسط کبد انجام میشود. در واقع هر گونه کاهش یا افزایش مقدار چربی خون در رابطه مستثیم با کبد و وظایف آن دارد. 
در کبد سنتر درصد بالایی از لیپوپروتئین ها صورت می گیرد، - لیپوپروتئین‌ها: مولکول‌های ناقل چربی در بدن هستند. مرکز اصلی تولید اسید آمینه و گلیکوژن در بدن کبد است. 3 ماکرو مولکول اصلی بدن نظیر چربی، پروتئین و قند در رابطه مستقیم با کبد است. با توجه به مطالب بالا به خوبی واضح است که سلامت کبد از چه اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر زعفران بر روی این ارگان اصلی به چه صورت است. 

تاثیر زعفران بر کبد چرب

زعفران علاوه بر بهبود کارایی کبد به درمان کبد چرب نیز کمک می کند. کبد چرب یکی از اختلالات و بیماری های کبدی است که دارای شدت های مختلفی است. به طور کلی کبد چرب در 3 درجه و بسته به مقدار چربی موجود در کبد دسته بندی میشود. به کبدی کبد چرب اطلاق می شود که مقدار چربی در آن بیش از 5% باشد. کبد به دلایل مختلفی چرب میشود و از مهمترین آنها می توان به مصرف غذاهای چرب، الکل و شرایط و سبک زندگی اشاره نمود. کبد چرب به دو دسته کبد چرب الکی و غیر الکلی دسته بندی میشود. در تحقیقات انجام شده ثابت شده است که مصرف الکل به صورت مستقیم و به صورت قابل توجهی باعث بروز کبد چرب میشود، الکل یکی از انواع ترکیبات کربنه، همانند قند بوده و به عنوان یک منبع انرژی زا ست. در کبد تمام ترکیبات انرژی زا متابولیزه شده و ترکیبات الکل از این قاعده مستثنی نمیباشد. 

چگونگی درمان کبد چرب با زعفران
مهیا شدن شرایط اکسیداسیون لیپوپروتئين‌ها و تجمع آن‌ها در کبد از جمله دلایل جمع شدن چربی ها در کبد و به وجود آمدن عارضه کبد چرب است. برای روشن مطلب فرش کنید لیپو پروتئین ها ماشین هایی هستند که عمل انتقال چربی هارو انجام می دهند در صورت از کار افتادن این ماشین، چربی ها در همان باقی بماند، تجمع چربی ها بسته به اینکه در کبد باشد یا در عروق خونی باشد باعث ایجاد کبد چرب و یا گرفتگی عروق و سکته های قلبی و مغذی شود. 
زعفران به جهت تاثیر مثبتی که در بدن دارد از خراب شدن ماشین لیپو پروتئین چلو گیری کرده همچنین مانع از تجمع چربی در بافت های بدن میشود. 
از دیگر عواملی که منجر به تجمع بافت چربی در بدن می شود التهاب است، زعفران به جهت قابلیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی از تجمع چربی ها در کبد جلوگیری کرده و باعث بهبود کبد چرب به مرور زمان می شود. 

تاثیر زعفران بر هپاتیت 

تاثیرات زعفران بر کبد شناخته شده است، علاوه بر خاصیت درمانی زعفران برای کبد چرب، تاثیر ویژه ایی برای کنترل و بهبود هپاتیت که یکی از بیمارهای کبدی است موثر است. هپاتیت بیماری است که باعث التهاب در کبد میشود، به طور کلی هر نوع التهابی در بافت های بدن باعث بروز اختلال و مشکلاتی در روند آن می کند. 
هپاتیت یا التهاب کبد به جهت عواملی همچون ویروس های نظیر HBV و HCV، داروها ایجاد میشود. خواص ضد التهابی زعفران بر کبد باعث کنترل و پیشگیری از روند هپاتیت است. 

زعفران و پیشگیری از سرطان کبد

در کنار خواص ضد التهابی و جلوگیری از کبد چرب زعفران در طی مطالعات انجام شده اثر زعفران بر پیشگیری و کنترل سرطان کبد ثابت شده است. زمانی که به رژیم غذایی موش های که دارای سرطان (DEN) بودن اضافه گردید، به مقدار قابل توجهی از تکثیر سلول های سرطانی و افزایش آپویتوز جلوگیری شد. 
سرطان کبد در رتبه سوم عوامل مرگ و میر انسانی و پنجمین سرطان شایع دسته بندی میشود. 
از مهمترین عواملی که سبب بروز سرطان کبد در بدن میشود، می توان به انواع ویروس های HBV و HCV، کبد چرب، مصرف الکل، اضافه بار آهن و موامل انکوژن محیطی اشاره نمود.
DEN نیز به عنوان یکی از مواد سرطان زا شناخته شده است که عمدتا در مواد آرایشی، مواد غذایی فراوری شده، بنزین و دود تنباکو اشاره نمود.  
مطالعات انجام شده بر روی حیوانات آزمایشگاهی
در طی مطالعات انجام شده برای تاثیر گذرای زعفران بر روی سرطان ایجاد شده از DEN در طی 22 هفته در 2 نوبت در روز به مقدار 75 و 150 میلی گرم تجویز گردید. 
در این مطاعلات مشخص شده که مصرف زعفران به طور ویژه ایی ایجاد و تعداد ندول های کبدی را کم کرده است. در حیواناتی که دوز کامل زعفران را دریافت کرده اندمهارهای کامل گره های تکثیری سرطان دیده شده است. مهار پیشرفته سرطان به پروسه درمان آن کمک می کند.
با توجه به مطالب بالا می توان گفت که کبد در کاهش التهابات کبد، کنترل تکثیر سلول های کبدی و مرگ سلول های و در نهایت پیشگیری از سرطان کبد موثر است. 
 

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی
آخرین بازدید لحظاتی پیش
سلام دوست عزیز
شما میتوانید برای برقراری ارتباط و گرفتن راهنمایی از کارشناسان خبره ما در تلگرام به ما پیام دهید