4
تیر
خواص شگفت انگیز زعفران برای کبد

خواص شگفت انگیز زعفران برای کبد


زمان مطالعه : 4 دقیقه

زعفران و پیشگیری از سرطان کبد

در کنار خواص بی نظیر زعفران در درمان و پیشگیری از بعضی بیماری ها تحقیقات گسترده ای بر روی  تاثیر زعفران بر کبد و بیماری های انجام شده است. بر اساس این تحقیقات زعفران می تواند تاثیرات فوق العاده ای بر کارایی و عملکرد کبد داشته باشد. از مهمتری تاثیرات زعفران می توان به درمان سرطان، هپاتیت و کبد چرب اشاره نمود. از مهمترین عواملی که می تواند به کبد آسیب بزند و بافت آنرا تخریب نماید رادیکال های آزاد و مواد التهاب زا می باشد مهمترین تاثیر زعفران بر روی کبد خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

 خواص زعفران بر روی کبد

مهمترین تاثیر زعفران بر روی کبد به جهت وجود مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و مواد موثره در آن است که سبب درمان التهاب ها و مقابله با رادیکال های آزاد است به غیر از موارد بالا فواید و خواص شگفت انگیزی برای کبد دارد. در کنار خواص ذکر شده در بالا زعفران باعث بهبود جریان گردش خون، عملکرد بهتر ارگان های بدن و در کل سبب بهبود عملکرد اعضاء بدن و به طور کلی کبد میشود.

کبد در بدن انسان چه وظایفی دارد؟
کبد یکی از اعضاء بدن انسان است که در نوع خود دارد اندازه نسبتاً بزرگی است، محل قرار گیری آن زیر استخوان دنده ها و دیافراگم است. به طور ویژه ایی نقش حیاتی بسیار مهمی بر متابولیسم انرژی و سم زدایی بدن داراست. مواد مغذی که وارد بدن میشنود نخست به وسیله ورید باب وارد کبد میشوند در آنجا یک سری پردازش و تصفیه و از آنجا به سایر نقاط بدن ارسال میشود. متابولیسم انواع چربی‌ها نظیر فسفولیپیدها، کلسترول، TAG و استروئیدها در بدن توسط کبد انجام میشود. در واقع هر گونه کاهش یا افزایش مقدار چربی خون در رابطه مستثیم با کبد و وظایف آن دارد. 
در کبد سنتر درصد بالایی از لیپوپروتئین ها صورت می گیرد، - لیپوپروتئین‌ها: مولکول‌های ناقل چربی در بدن هستند. مرکز اصلی تولید اسید آمینه و گلیکوژن در بدن کبد است. 3 ماکرو مولکول اصلی بدن نظیر چربی، پروتئین و قند در رابطه مستقیم با کبد است. با توجه به مطالب بالا به خوبی واضح است که سلامت کبد از چه اهمیت بالایی برخوردار است و تاثیر زعفران بر روی این ارگان اصلی به چه صورت است. 

تاثیر زعفران بر کبد چرب

زعفران علاوه بر بهبود کارایی کبد به درمان کبد چرب نیز کمک می کند. کبد چرب یکی از اختلالات و بیماری های کبدی است که دارای شدت های مختلفی است. به طور کلی کبد چرب در 3 درجه و بسته به مقدار چربی موجود در کبد دسته بندی میشود. به کبدی کبد چرب اطلاق می شود که مقدار چربی در آن بیش از 5% باشد. کبد به دلایل مختلفی چرب میشود و از مهمترین آنها می توان به مصرف غذاهای چرب، الکل و شرایط و سبک زندگی اشاره نمود. کبد چرب به دو دسته کبد چرب الکی و غیر الکلی دسته بندی میشود. 

(ccomment) دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پشتیبانی فولادایران

سلام 👋

می‌تونید از طریق پیام در واتس‌اپ در اسرع وقت به پاسخ پرسشتان برسید. باتشکر از برقراری تماس با ما

شروع چت در واتس اپ